Ruku na srdce! Kdo si dokáže představit oslavu Vánoc bez vánočního stromku? Zřejmě nikdo, a přitom si uvědomujeme, že Vánoce nejsou o stromečku. Pokud si však svátečně zdobíme své domovy na narozeniny člena rodiny, proč bychom si je nemohli vyzdobit před narozením Ježíška? Pojďme se společně podívat na tradici zdobení vánočního stromku.
Kdysi dávno byl raz jeden stromeček...
Co se děje v zimě, že téměř nikdo z nás nemá rád zimu? Asi se shodneme na tom, že se nám nelíbí holé větve stromů a ponurá atmosféra venku. Jehličnaté stromy však zůstávají pastvou pro oči a i v zimě nás potěší svým bujným olistěním. Přesně tak uvažovali naši předkové v minulosti. Již pohané používali stálezelené stromy k oslavám zimních svátků nebo zimního slunovratu. Větve jedlí a dalších jehličnanů se používaly k výzdobě chrámů, protože byly svěží a nic jiného v přírodě v zimě neplnilo takovou dekorativní funkci. Větvičky měly představovat odolnost života v nejchmurnějších měsících roku. V mnoha zemích se věřilo, že stálezelené rostliny chrání lidi před temnými silami, čarodějnicemi, zlými duchy nebo nemocemi. Staří Římané používali jehličnany také při oslavách slunovratu jako připomínku toho, že se dny začnou prodlužovat a že na polích brzy zavládne zeleň a život.
Německo, 16. století
S přibývajícími léty jehličnany stále fascinovaly svou svěžestí a vůní. A tak si v Německu v polovině 16. století vyzkoušeli zdobení prvního vánočního stromku. Dělo se tak během křesťanských svátků, při příležitosti mystérií a dalších her v adventním období. Součástí těchto her byl i rajský strom, známý jako strom poznání. Později se tradice zdobení vánočního stromku rozšířila do Evropy a větve stromků se začaly zdobit svíčkami. Vánoční stromek si našel cestu i do běžných domácností a netvořil již jen součást výzdoby kostela. Proslýchá se, že to byl německý kazatel Martin Luther, kdo v 16. století poprvé ozdobil vánoční stromek světýlky. Inspirovala ho k tomu hvězdná obloha, která se tyčila nad větvemi jedlí, když procházel lesem. Další symbolikou světel na stromku je také skutečnost, že o Vánocích slavíme narození Ježíše Krista, Světla světa.
Trendy byly nastaveny také v Británii
Tradice zdobení vánočního stromku pokračovala. Ve Velké Británii ji převzala přímo královská rodina. Královna Viktorie si v roce 1846 ozdobila stromeček skleněnými ozdobami a postupem času si domácnosti začaly výzdobu přizpůsobovat - na stromeček věšely sladkosti, svíčky a ovoce. Vánoční koule se na stromek věšely už v 16. století v Německu. V 18. století se v Německu vyráběly ze skla i další druhy ozdob (ovoce, ořechy) a zdobily se již stříbrnými ozdobami. Postupem času se mezi tradičními vánočními ozdobami začali objevovat andělé, zvířátka a Santové. V Americe se vánoční stromky komerčně prodávaly až v polovině 19. století a právě zde se poprvé objevilo elektrické osvětlení stromků (1882).
Vánoční stromky v Česku
Vánoční stromky nevypadaly vždy tak, jak je známe dnes. Většinou se zdobily svíčkami, papírovými ozdobami nebo sušeným ovocem. Na našem území se vánoční stromky začaly zdobit v průběhu 18. století. V Uhrách se jimi nejprve těšily bohaté rodiny ve Vídni, odtud se tradice rozšířila i do neprotektorátních rodin, až se dostala do Prešporku, do rodin bohatých a nakonec i chudých, z měst na vesnice. Jistě znáte obrázky vánočních stromků zavěšených ze stropu, ozdobených sušeným ovocem a slaměnými ozdobami. To jsou i naše tradice a snad ještě dnes se v některých částech Slovenska vracejí k tradičnímu zdobení vánočního stromku, které vytváří zvláštní atmosféru, zejména někde v chalupě. Už víte, jaký vánoční stromek bude letos zářit u vás doma? Rozmyslete si, zda bude živý, nebo umělý, a nezapomeňte se podívat na nejnovější trendy ve zdobení stromků. Dnes už to nemusí být jen o vánočních koulích...